понеділок, 2 березня 2015 р.

Рекомендації батькам

Рекомендації батькам підлітків, схильних до правопорушень.

 1. Намагайтеся бути завжди позитивним прикладом для своєї дитини, законослухняним громадянином своєї країни.
 2. З молодшого віку прищеплюйте дітям повагу до закону, прав людини.
3. Проявляйте витримку, терпіння під час спілкування з дитиною, обговорення його протиправних вчинків (дій).
4. Шляхом переконання, створення гідних та цікавих життєвих перспектив сприяйте виникненню у підлітків прагнення до законослухняності, вибору гідних друзів, дозвілля.
 5. Відмовтеся від постійних повчань, не закріплюйте у підлітків негативної оцінки своїх учинків.
6. Ненав’язливо здійснюйте систематичний контроль за життєдіяльністю підлітка.
7. В процесі необхідного перевиховання змінюйте обставини в сім’ї, звичні форми поведінки, спілкування, контролю та інше з дитиною та поміж дорослими.
8. Сприяйте особистісному зростанню дитини.
 9. Висловлюйте йому свою довіру, схвалюйте його досягнення, виробляйте вміння не тільки підкорятися, а й командувати.

пʼятницю, 13 лютого 2015 р.

Звернення учнів до вчителів

«Секрет встановлення добрих стосунків між учителями та учнями»
  1. Спілкуйтеся з нами якомога більше, особливо в позаурочний час. Ми хочемо знати вас краще.
  2. Цікавтеся стосунками у нашому колективі. Пам'ятайте: якщо ви будете знати, хто з однолітками є для нас авторитетом, це допоможе на уроках.
  3. Пригадайте себе у дитинстві та впізнайте в нас колишнього себе! Давайте вчитеся один в одного! Будь ласка, відчуйте нас, сприймайте нас такими, якими ми є, зрозумійте наш внутрішній світ. Тоді ви зможете передбачити нашу поведінку.
  4. Пам'ятайте, що добрі стосунки легко руйнуються, їх треба постійно підживлювати. Дрібниць тут не буває. Щоб зміцнити наші добрі стосунки, давайте разом шукати спільні інтереси та потреби.
  5. Не обманюйте нашої довіри. Її важко завоювати, та легко втратити. Будьте чесні з нами.
  6. Примушуйте нас до чогось лише тоді, коли всі інші засоби впливу виявилися марними. Бо інакше ми можемо сприйняти це як посягання на нашу свободу особистості.
  7. Вимагайте щось від нас з повагою. Нам легше сприйняти вимоги, якщо ви робите їх у ввічливій формі: вимоги-прохання, вимоги-поради.
  8. Не будьте безапеляційними у своїх покараннях!
  9. Ми любимо тих вчителів, які посміхаються та в яких є почуття гумору.
  10. Зрозумійте, що часто ми мовчимо не від незнання предмета, а від страху перед аудиторією. Пригадайте свої перші уроки.
  11. Викликаючи у нас почуття страху, ви принижуєте себе та нас. Ми починаємо хвилюватися та нічого не розуміємо. Подумки полічіть до десяти, перш ніж викликати нашихбатьків, робити запис у щоденниках чи відсилати нас до завуча: а чи не розписуєтесь ви у власному безсиллі?
  12. Пояснюючи, переконуйте нас, дивіться на нас, не кричіть – в нас ще п'ять уроків.
  13. Зрозумійте, ваш предмет – важливий, але він не центр Землі, є ще й інші!.. Не намагайтеся перекласти на домашнє завдання те, чого ви самі не встигли на уроці.
  14. Не стрижіть нас, будь ласка, під один гребінець. Адже ми всі різні!
  15. Пам'ятайте: те, наскільки легко нам вивчити ваш предмет, залежить тільки від вас.

середу, 4 лютого 2015 р.

Молодь проти СНІДу

Тема:  Молодь проти СНІДу
Мета: формувати знання щодо попередження захворювання на СНІД, дати короткі теоретичні відомості про хворобу ХХІ століття; виховувати бажання вести здоровий спосіб життя, уникати    стосунків з «групою ризику», жити повноцінним життям.
Форма виховного заходу -  усний журнал.

Хід заходу
  Вчитель:  Доброго дня, шановні присутні! Доброго вам здоров’я! Так, саме здоров’я, бо його не купиш в аптеці. І поки воно є, його не помічаєш, а цінувати починаєш  лише тоді, коли втрачаєш.

 Виховна година на тему: « Ми проти СНІДу» пройде у формі усного журналу. Запрошую перегорнути декілька сторінок, які будуть мати певну назву.
А зараз, діти, давайте визначимо мету нашого заходу.
                                 ( Метод « Мозкового штурму»)

                Снід та  ВІЛ-інфекції;
· ми будемо говорити про шляхи зараження ВІЛ- інфекцією та про ознаки небезпечної хвороби СНІД;
·  на мою думку, головна мета виховного заходу – це довести, що ми, молоде покоління, повинні вести здоровий спосіб життя, щоб не стати жертвою ВІЛ- інфекції та Сніду, що ми- проти Сніду.

Вчитель: Дякую, я згодна з вашою думкою. Попередити поширення
 ВІЛ – інфекції, Сніду серед молоді- це головна задача сьогодення. Поглянте на дошку і ви побачите, як розшифровуються слова « ВІЛ» та « СНІД».

  В – вірус
  І – імунодефіциту
  Л – людини

С – синдром
Н – набутого
І – імунного
Д – дефіциту

Вчитель: ВІЛ та СНІД…  Сьогодні нам часто зустрічаються ці слова на плакатах, у газетах та журналах, їх чуємо по телевізору, радіо і  просто від дорослих. Але, на жаль, більшість із нас не усвідомлює, яку загрозу він несе людям. Найчастіше ми думаємо – « мене це не стосується», « зі мною цього не трапиться», та ніхто не знає, де чекає нас біда.
СНІД – одна з найголовніших проблем, з якою людство зіткнулося у ХХ столітті і увійшло у ХХІ ст..
У всьому світі проводяться наукові роботи зі створення вакцини та ліків проти – інфекції, але на сьогодні СНІД не лікується. Єдиним методом боротьби із хворобою залишається попередження передачі вірусу.

Вчитель: Щоб упевнитись, що ви володієте первинною інформацією про ВІЛ та СНІД запрошую взяти участь у бліц-турнірі. Відповіді давайте одним словом – «так» чи «ні»
                                      Бліц-питання
1. Чи спричинює ВІЛ – СНІД?    (так)
2. Чи уражає ВІЛ імунну систему організму? (так)
3. Чи передається ВІЛ при користуванні одним посудом із хворою людиною?
4. Чи передається  через поцілунки?
5. Чи передається ВІЛ через нестерильний медичний інструмент?
6. Чи можна виявити вірус одразу ж після інфікування?
7. Чи має медицина ліки від ВІЛ, СНІД?
8. Чи можна вберегтися від Сніду?
9. У якому році було відкрито ВІЛ?
10. Чи хворіють на СНІД тварини?
11. У якому році в Україні було заєрестровано перший випадок ВІЛ-інфекції?
12. Коло вперше було відзначено Всесвітній день боротьби зі Снідом?

Вчитель: Я б хотіла, щоб під час заходу кожна клітина вашого організму зрозуміла, наскільки небезпечна ця інфекція.

Послухайте сповідь людини, враженої ВІЛ – інфекцією.
                         (Сповідь)
На білій подушці виділялись оченятка маленької новонародженої дівчинки. В них ще світилося життя, але,здавалося, що малятко було вже далеко від цього світу. Житя відлічувало Олі останні дні. Поряд сиділа мати. Олена Миколаївна тримала в руці прозору  ручку донечки і  шепотіла лише єдине: « Господи, помилуй її, помилуй…Це ж я винна, що ця крихітка йде від мене. Хотілося жити красиво, багато, мати валюту, житло, тому й « перейшла» на іноземців. Коли завагітніла, вирішила народити. Тоді і почула це страшне слово – СНІД! Не вірила, плакала, кричала. Так хочеться жити, радіти, мені ж немає ще й тридцяти! Купила квартиру, нові меблі, мріяла колисати дитину. А тут як грім серед білого дня – СНІД.
Бог покарав мене за мої гріхи. Господи, як хочеться жити! Доню, я вбила тебе, я… Боже прошу тепер тільки єдиного: з’єднай мене з моєю донею, моєю єдиною втіхою у цьому житті».
Вчитель: можливо, ця історія стане пересторогою, зупинить від отого фатального кроку до …смерті.
Вчитель: Таким чином, перша сторінка журналу – « Снід – загроза людству».Її представляє………………………, який у вигляді доповіді надасть вам інформацію про СНІД.
                 (Доповідь учня)
Вчитель: Дякую. Переходимо до другої сторінки журналу, яка називається 
« Крок у безодню».
                          
Вчитель: загальна кількість хворих на СНІД у світі, тільки за офіційними даними, становить  понад 40 мільйонів чоловік. Щодня у світі Снідом інфікується до 6 тисяч чоловік.

 СНІД:
Я – цар, я владика пітьми.
Я – той, хто підкорить тебе.
З життя я тобі допоможу піти –
І шансу не дам врятувати себе.
Наркотик:
Пали, нюхай, колись –
Ці задоволення для тебе!
Головне – зі мною залишись –
Я не відпущу тебе від себе!
Адже я – Наркотик – Сніду рідний брат.
І зі мною будеш найкрутішим.
Лише раз зі мною познайомсь –
І тебе ніколи не полишу.
СНІД:
А ось наша люба сестра –
Розкута, весела, без гальм.
Розбещеністю зветься вона.
Розбещеність:
Так, я – Розбещеність, донька пітьми.
Я міри не маю і спину не знаю.
І всіх я до себе прийти призиваю!
Пиячте, коліться,у кожнім кутку
Ви інших кохайте без спину.
А розум і совість свою загубіть,
Нехай вони просто загинуть.
Порядність – це не модно!
Розважливість – навіщо?
Ідіть усі за мною –
І все ми світло знищим!
Світло:
Ні! Зупиніться! Не вірте!
Світло не знищить пітьма!
Серце на зустріч  любові розкрийте  -
Людина свій шлях обирає сама…

Не ставайте на дорогу смутку і пітьми. Не губіть свого життя і своєї душі. Замість сумнівного задоволення від пияцтва та наркотиків оберіть радість здорового та щасливого життя. Адже у світі так багато доброго та цікавого і кожному з нас випав цей великий подарунок – життя.
Цінуйте його, не марнуйте його, проживайте кожен день із радістю, з посмішками, з теплом та любов’ю.
Вчитель: То що ж треба робити, щоб не  потрапити у безодню?
Відповідь: Любити жити, радіти кожному дню.
Вчитель: Третя сторінка журналу – « Як зберегти своє здоров’я?»
Вчитель: То ж як треба берегти своє здоров’я, щоб не заразитися вірусом ВІЛ – інфекції?

Відповідь:
·                      вести здоровий спосіб життя;
·                      не вживати наркотики;
·                      використовувати презервативи при статевих стосунках.
Вчитель: остання сторінка журналу – « Підведення підсумків».
Пропоную провести у вигляді гри, відповідаючи на запитання.
Якщо ви згодні з питанням, то піднімаєте зелену картку, якщо ж ні – то червону.
                                       Питання
Вірус імунодефіциту передається через:
1.            Рукостискання;
2.            Домашніх тварин;
3.            Посуд, їжу;
4.            Статевий контакт без презерватива;
5.            Грудне годування немовляти ВІЛ інфікованою матір’ю;
6.            Через спільне користування голками для проколювання вух;
7.            Статевий контакт з використанням презервативу.

Вчитель: Діти, любіть життя, уникайте шкідливих звичок, хай хвороба на ім’я СНІД не спіткає вас на життєвому шляху. Та на всяк випадок кожен має знати, що в разі випадкового поранення голкою із шприцем, слід вжити таких заходів:
·   видавити кров з рани, навіть якщо це боляче;
·  обробити місце уколу 70% спиртом, йодом,перекисом водню;
·   із голкою та шприцем звернутися до лікаря, протягом 48 годин.
Візьміть ці пам’ятки, де ви зможете знайти інформацію про профілактику захворювання на СНІД.


Після проведення виховної години,
 вихованці 10 класу виготовили плакат 

Молодь проти СНІДу




понеділок, 2 лютого 2015 р.

Поради батькам


Поради батькам щодо спілкування і виховання проблемної дитини.

1. Якщо дитина проявляє садистські нахили, жорстока по відношенню до інших людей, тварин – проблема емоційного і психічного стану. В такому стані треба звертатись до дитячого психотерапевта.
2. Якщо дитина гіперактивна – потрібна консультація педіатра, який поставить діагноз і призначить лікування.
3. Якщо дитина запальна чи войовнича – переконайтесь чи саме батьки не провокують таку поведінку. До такої треба бути уважним, роз’яснювати наслідки такої поведінки, щоб вона вчилась регулювати свої стосунки із іншими людьми.
4. Якщо дитина не вміє стримувати гнів, необхідно залучити її до активного слухання, щоб вона вчилась вербально висловлювати агресію і знімати збудженість, нервовість.
5. Із кінозалу ( домашнього) виключити перегляд фільмів і телепередач із сценами насилля, жорстокості
6. Ні в якому разі не застосовувати фізичні покарання.
7. Роз’єднати хулігана і жертву. Зайняти хулігана корисною роботою, щоб його енергія використовувалась з миролюбною метою.
8.Привчити дітей самим вирішувати свої проблеми настільки, наскільки це можливо, без стороннього втручання.
9. Не дозволяйте такій дитині сидіти без діла. Спрямуйте її енергію на щось корисне.
10.Доброзичливість і теплі стосунки з такими дітьми, постійне спілкування і вміння слухати дитячі проблеми, переконання, а не фізична сила – це допоможе запобігти агресивності.

середу, 21 січня 2015 р.

ОБИРАЄМО ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ

ВИРІШУВАТИ, ВІДОВІДАТИ НАМ !!

ОБИРАЄМО ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ 
Мета: виховувати у дітей ціннісне ставлення до власного здоров’я та стимулювати бажання дбати про нього; сприяти усвідомленню учнями необхідності ведення здорового способу життя; нагадати корисні звички, які допоможуть зміцнити здоров’я; прищеплювати інтерес до занять фізичною культурою і спортом.
Обладнання: роздаткові матеріали-ілюстрації із зображенням людей, які дотримуються здорового способу життя, фломастери, олівці, картки «ТАК» (з написом червоного кольору), карки «НІ» (з написом зеленого кольору), стікери.

 «Усі здорові люди люблять життя»
 «Єдина краса, яку я знаю – це здоров’я»


 (Г.Гейне)
Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.
ІІ. Повідомлення теми уроку і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
1. Бесіда.
- Складіть із літер Д З О Р В’ О Я слово. (Здоров’я).


          - Доброго всім здоров’я! Сьогодні ми будемо говорити про здоров’я: як ми до нього ставимося? Яку роль воно відіграє в нашому житті? Чи є перешкоди для його збереження і як їх можна подолати? Адже з давніх – давен український народ найбільшою  цінністю у житті вважав здоров’я. Навіть вітаючись і прощаючись, люди бажали один одному здоров’я: «Здрастуйте!», «Здоровенькі були!», «Дай Боже здоров’я!».

IІІ. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.
 1. Декламування віршів дітьми.

Хто здоровий, – той сміється,
Все йому в житті вдається.
Він долає всі вершини,
Це ж чудово для людини!
Хто здоровий, той не плаче,
Жде його в житті удача.
Він уміє працювати,
Вчитись і відпочивати.
Хто здоровий – не сумує,
Над загадками мудрує,
Він сміливо в світ іде
Й за собою всіх веде!
Бо здоров’я – це прекрасно,
Здорово, чудово, ясно!
І доступні для людини
Всі дороги і стежини!
Зрозуміло, всім відомо,
Як приємно бути здоровим,
Тільки треба знати,
Як здоровим стати.

- Що треба робити, щоб бути здоровим?
- Чому необхідно берегти здоров’я?

2. Вправа «Мікрофон».
- Здоров’я — це найвище благо, дароване людині природою. Без нього життя не може бути повноцінним  і щасливим. Тільки здорова, всебічно розвинена, освічена людина здатна бути справжнім творцем власної долі і долі своєї країни. Здоров’я — це не відсутність хвороб, а фізична, соціальна, психологічна гармонія людини, доброзичливі, спокійні стосунки з людьми, з природою, із собою. Для здоров’я потрібні чотири умови: фізичні навантаження, повноцінне харчування, загартування та час і вміння відпочивати.

- Продовжимо бесіду вправою «Мікрофон». Свої відповіді починайте зі слів: «Я здоровий, тому що …».

3.Конкурс «Хто більше?»
         - На першій парті кожного ряду лежить чистий аркуш паперу. Ви по черзі пишіть на ньому слова, що стосуються здоров’я. Наприклад: режим, загартовування, зарядка, спорт.
         - Передавайте аркуш на наступну парту після того як учні, що сидять за однією партою, запишуть кожен по слову. Перемагає ряд, який закінчить завдання найшвидше і запише найбільшу кількість слів, що відповідатимуть темі.
Учні виконують завдання.
         - Давайте прочитаємо слова, які ви записали на аркуші, і визначимо ряд-переможець. Із цих слів, що стосуються здоров’я, складемо «асоціативний кущ».



4.Слово вчителя.
         - Народна мудрість каже: «Без здоров’я немає щастя. І найбільше в світі багатство – це здоров’я».
- Як ви розумієте цю мудрість? (Відповіді дітей).
- Правда, здоров’я – всьому голова. Коли людина здорова, то вона дужа, весела, красива, сильна, витривала, смілива, тому що вона себе прекрасно почуває і може наполегливо працювати, навчатись, може робити те, що їй до душі, займатись улюбленою справою. А коли щось болить, то сили немає, радості також, бо всі думки про одне – позбутись болю. Отже, бажаю всім доброго  здоров’я! Будете здорові – будете щасливі й радісні.

- Які ще народні мудрості ви знаєте?
- А як же берегти своє здоров’я? (Думки дітей).

 - Берегти своє здоров’я – це означає вести здоровий і активний спосіб життя: робити зарядку, ходити в походи, займатись посильною фізичною працею, відвідувати спортивні секції, любити і дотримуватись чистоти, тому що чистота – запорука здоров’я. А ще виробляти в собі добрі, корисні звички, позбавлятись та уникати поганих, шкідливих.
 - Щоб бути здоровим, потрібно…Розшифруйте запис, прочитавши кожне зі слів ззаду наперед:

 ИТСЕВ ЙИВОРОДЗ БІСОПС ЯТТИЖ
(ВЕСТИ ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ)
- Давайте з’ясуємо, які є умови здорового способу життя?

1)    Загартування…
-         Що ви знаєте про загартування? (повідомлення учнів)

ЗАГАРТОВУЙ СВІЙ ОРГАНІЗМ
Основні фактори загартовування — сонце, повітря і вода. Розумне застосування їх допоможе вашому організму звикнути до змін зовнішнього середовища й виробити несприйнятливість до простудних захворювань, підвищить працездатність.
Правильному фізичному розвиткові і зміцненню здоров'я сприятиме дотримування основних правил загартовування.
1. Загартовуйте організм систематично — щодня протягом тривалого періоду.
2. Умови і дозування змінюйте поступово. Повітряні і водні процедури починайте влітку і продовжуйте восени й зимою, поступово знижуючи температуру повітря та води.
3. Привчайте організм до систематичного впливу подразників різної сили. Для цього перебувайте на вітру, на сонці, у воді різної температури.

2) Збалансоване харчування (перегляд відео)
3) Гігієнічні навички

            Найперше — це дотримання чистоти шкіри. Після занять фізичною культурою, спортивних тренувань необхідно прийняти душ.
Звичайно необхідно слідкувати за чистотою білизни, одягу, взуття, спортивної форми.
Під час занять фізичними вправами, спортом не одягайся надто тепло, навіть узимку при ходьбі на лижах або бігу на ковзанах.

Гумореска.
Йшов якось-то Гриць селом,
А дружки питали:
- Що, брат, боляче було,
Коли зуба рвали.
- Ні, - відказує Грицько, -
Не дуже боліло.
- Так чого ти так кричав
В лікаря щосили?
- Та то ж лікар так кричав,
Бо я став брикатися,
Щипці йому поламав
І вкусив за пальця.

4) Відсутність шкідливих звичок
- Давайте пригадаємо, які звички корисні, а які – шкідливі? (Діти наводять приклади).
5) Оптимальний руховий режим

Руханки
Вправа «Не все так просто».
Правою рукою намалюйте у повітрі хрест. Це дуже просто. Лівою рукою намалюйте коло. Це також у всіх вийшло. А тепер спробуйте зробити це одночасно: правою рукою малювати хрест, а лівою – коло. В кого це вийде, повідомляє переможним вигуком.

6) Раціональний добовий режим
- Робота в парах
Скласти розрізані прислів’я про здоров’я.
1.Бережи одяг, доки новий, а здоров’я — доки молодий.
2.В здоровому тілі — здоровий дух
3. Держи голову в холоді, ноги в теплі, проживеш довгий вік на землі.
7) Психологічний мікроклімат в сім’ї.
8) Природа, гармонія життя з природою

Психогімнастика.
         - Сідайте вільно, розслабтеся, подумки повторюйте за мною речення.
- Я лежу на теплому березі річки.
- Тихо плескають хвилі.
- Світить сонечко.
- Я спокійний(а).
- Я лежу на спині й дивлюсь на блакитне небо.
- Там пливуть хмаринки.
- Мені легко дихається.
- Я ніби перебуваю у стані невагомості.
- Моє тіло відпочиває у приємних променях сонця.
ІV. Закріплення та осмислення нового матеріалу.

1.     Ігрова вправа «Так чи НІ».
Збереженню здоров’я сприяють ...
         (Діти сигналізують хлопком «ТАК»,тишою -  «НІ»).

         1) байдужість;                        2) взаєморозуміння у сім’ї;
         3) добра праця;                      4) активний відпочинок;
         5) ранкова зарядка;                6) ледачість;
         7) паління;                              8) чистота тіла;
         9) раціональне харчування;   10) шкідливі звички;
         11) неврівноваженість;           12) тривалий перегляд телевізору.
2.     Вправа «Закінчи речення» (практична робота на картках).
         Вчитель. - Об’єднайтеся у групи. Виконайте завдання на картках, на основі ваших знань.

 1 група
Закінчи речення.
Для здоров’я корисно
- багато гуляти на …;
- уживати корисну…;
2 група
Закінчи речення.
Для здоров’я корисно
- бути …;
- відмовитися від ….
3 група
Закінчи речення.
Здоровий спосіб життя – це дотримання …;
- правильне ...;
- щоденні заняття … і …,
   4 група
Закінчи речення.
Здоровий спосіб життя – це дотримання …;
- активна…;
 5 група
Закінчи речення.
Здоровий спосіб життя – це
- відсутність шкідливих …;
- у спілкуванні з оточуючими….
6 група
Слід уникати … звичок, які руйнують здоров’я, наприклад: …. 



3. Обговорення ситуацій.
- Які поради ви б дали дітям у таких ситуаціях?
1) Миколка дуже любить дивитися телепередачі. Він витрачає на це чотири години на день.
2) Наталка прийшла на день народження до своєї подруги. Вона так зраділа солодощам, що з’їла їх набагато більше, ніж потребує її організм.
- Що важливого ви порадите своїм одноліткам, щоб зберегти здоров’я? (гра з мячем)

V. Підсумки уроку
- Про що ми розмовляли на уроці?
- Як ви думаєте, що означає вести здоровий спосіб життя?
*   Не економ час за рахунок сну.
*   Прокинувшись, відкрий фрамугу чи кватирку і провітри кімнату.
*   Щоранку за будь-якої погоди роби зарядку.
*  Почисти зуби, вмий з милом обличчя, ноги, руки, шию, під пахвами, якщо є можливість — роби холодні обтирання.
*   Влітку ходи босоніж. Поступово привчай себе виходити на холод навіть взимку на декілька хвилин.
*   Поснідай і лише після цього йди до школи.
*  У школі перед уроками провітрюй класну кімнату.
*   Читаючи і пишучи — сиди правильно, тримай голову на відстані 35 см від книги чи зошита. Для цього використовуй підставку.
*   Дбай про чистоту голови, вух, ніг та рук.
*   Мий руки перед вживанням їжі.
*   У класній кімнаті та вдома знімай верхній одяг та взуття.
*   Готуй уроки після провітрювання кімнати або при відкритій кватирці.
*   Не читай у ліжку. Кожні 35 хвилин роби перерву.
*   Щодня проходь не менше 3 км. Бажано робити прогулянки серед природи (в лісі, саду, на квітучих луках чи в полі).
*   Жодного дня без фізичної праці. В праці — довголіття людини.
* Перед сном почисти одяг та взуття, приготуй зошити і книги, зроби прогулянку на свіжому повітрі, почисти зуби та помий ноги, провітри кімнату; а якщо можеш — спи з відкритою кватиркою, а влітку — на подвір'ї, саду чи на балконі.

- А зараз покажіть як вам працювалося на уроці.

ЛЕГКО                ВАЖКО              ЦІКАВО





-         Пам’ятка здоров’я
Пам’ятка
1.   Пам’ятай, твоє здоров’я – у твоїх руках!
2.    Дотримуйся режиму дня.
3.   Вживай здорову їжу.
4.   Загартовуйся
5.   Вживай вітаміни.