середу, 17 вересня 2014 р.

"Підлітковий алкоголізм – дорога в нікуди".

Тема: Підлітковий алкоголізм – дорога в нікуди.
   Мета:
- пропагувати здоровий спосіб життя;
- викликати в учнів негативне ставлення до вживання алкоголю,
- формувати вміння сприймати оцінку своїх учинків іншими і наводити приклади такої оцінки;
- виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, уміння самооцінювати їх;
- спонукати дітей до роздумів: вибір залежить від тебе самого.


Обладнання: аркуші паперу А-4, ватман, маркери, комп'ютер, стікери.
Форма організації:  тренінгове заняття.

ПЛАН РОБОТИ
ВСТУП.
Доброго дня, друзі. Сьогодні ми з вами присутні на тренінговому занятті, тема якого «Підлітковий алкоголізм – дорога в нікуди». Ми спробуємо з вами визначити причини, які масово спонукають молодь вживати алкоголь, визначити його вплив на організм людини і як цьому негативному явищу протистояти.
Знайомство.
Перш ніж розпочати нашу роботу, ближче познайомимося один з одним.  Ви будете кожен називати своє ім'я, так як ви хочете, щоб вас називали і ваші три найулюбленіші речі.
Правила.
Соціальний педагог говорить, що для того, щоб спілкування на занятті було ефективним, треба скласти правила групи, яких буде дотримуватися кожен. Всі пропозиції записуються на спільний плакат.
Очікування.
Тренер роздає учасникам групи стікери і пропонує їм письмово відповісти на запитання: «Які знання ви хотіли б отримати з даної проблеми?, «Чого ви очікуєте від заняття»; причепити стікери на ватман (на ньому намальовано пісочний годинник) і проговорити їх.


Мозковий штурм.

Викрадач розуму  — так називають алкоголь з давніх часів. Про п'янкі властивості спиртних напоїв люди дізналися не менше ніж за 8000 років до н.е. — з появою керамічного посуду, що дав можливість виготовлення алкогольних напоїв із меду, плодових соків і дикорослого винограду. Можливо, виноробство виникло ще до початку культурного землеробства. Так, відомий мандрівник М. М. Міклухо-Маклай спостерігав побут папуасів Нової Гвінеї, які ще не вміли добре добувати їжу, але вже були п'янкі.
            За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров'я,  Україна опинилась на першому місці серед країн світу по вживанню алкоголю підлітками. Фахівці ВООЗ нещодавно опитали декілька сот тисяч учнів щодо вживання алкоголю і зробили дуже невтішний висновок. За їх даними, кожен третій учень початкової школи хоча б раз вживав спиртне.
            Та українські медики б'ють на сполох. 28% підлітків, які вживали алкоголь,  за час до 18 років набувають хвороби органів травлення, мають проблеми з нервовою системою,  половину випадків зараження СНІДОм і венеричними хворобами відбулося в стані сп'яніння, ¾ частини нещасних випадків, травм відбулося під впливом алкоголю.  Ось дані обстеження 820 дітей із сімей, де батьки п'яниці і алкоголіки. 39 з них народилися недоношеними і загинули, 16  - мертвонароджені, 121 – померли немовлятами, 38 – народилися з фізичними вадами, у 145 є серйозні психічні розлади, 55 – з послабленим імунітетом. І це не весь перелік бід, яких спричиняє алкоголь.

Гра «Що спонукає молодь до вживання алкоголю?»
Соціальний педагог об'єднує учасників у 3-4 групи, пропонує їм дати відповідь на питання «Що спонукає молодь до вживання алкоголю?». Кожна група на протязі 2-3 хвилин обдумує і занотовує на аркуші паперу. Потім кожна група презентує свою відповідь і всі разом обговорюють, наскільки вони згодні.


Демонстрування фільму «Алкоголь – руйнівник здоров'я» (10 хв)

Гра «Кордон».
Класну кімнату розділити на 2 частини крейдою, тобто намалювати «кордон». З правого боку «правильно», з лівого «неправильно». Підліткам пропонуються твердження, і вони мають визначити, наскільки правильне чи неправильне твердження.  При цьому повинні аргументовано довести своє рішення.
Твердження:
1.     Алкоголізм – це ознака слабкого характеру. (Невірно. Важливо відмежуватися від думки про безнадійну приреченість, яка не дозволяє багатьом людям  звернутися за допомогою. Алкоголізм – це хвороба, яку можна успішно лікувати).
2.     Помірне споживання алкоголю під час вагітності нешкідливе. (Невірно. Усе, що споживає майбутня матір, дістається і її ненародженій дитині. Оскільки ніхто не знає, яка кількість алкоголю у цьому разі є небезпечною, краще зовсім утримуватися від його вживання. Алкогольний синдром плода – є третьою за поширенням причиною виникнення дефектів розвитку в новонароджених дітей.)
3.     Сп'яніння й алкоголізм – одне і теж саме. (Невірно. Сп'яніння – це тимчасова втрата контролю над своєю поведінкою внаслідок вживання алкоголю. Алкоголік не в змозі припинити пити самостійно, оскільки у нього розвинена алкогольна залежність).
4.     Більшість лікарів і психологів пройшли підготовку діагностики та лікування алкоголізму. (Невірно. Досі майже ні в одній програмі не передбачалося вивчення курсу стосовно шкідливості алкоголізму. Хоча ця ситуація поступово змінюється, сьогодні дехто з лікарів-практиків та психологів уміє правильно лікувати алкоголізм.)
5.     За кермом автомобіля можна сидіти, якщо випити менш ніж три чарки алкогольного напою.(Невірно. Умовне правило для водіїв: після вживання алкоголю можна сідати за кермо автомобіля не раніше, ніж через інтервал часу, який дорівнює добутку, що отримується в результаті множення кількості прийнятих порцій алкоголю на одну годину. Процес протверезіння прискорити не можна, організм окислює алкоголь поступово, зі сталою швидкістю.)
6.     Більшість алкоголіків безробітні. (Невірно. 70% алкоголіків одружені і працюють. Багато хто з них професіонали високого рівня).
7.     Тяжке пияцтво збільшує ризик захворіти на рак. (Вірно. Ймовірність захворювання на рак язика, ротової порожнини, гортані, печінки та інших органів для алкоголіків дуже висока. Серед інших захворювань, характерних для алкоголіків є цироз, гастрит, виразка та панкреатит. За оцінками, з кожного долара, що витрачається на підтримку здоров'я на заході, 25 центів йде на лікування алкоголізму).

Зворотній зв'язок. Чи  здійснилися очікування.
    Учні по-черзі підходять до очікування і проговорюють «Чи вони здійснилися?  Що сподобалося чи не сподобалося?».

Підведення підсумків.
     Прочитайте цитату, записану на дошці: «Кожна людина має свободу вибору». Кожен сам вирішує, вживати алкоголь чи не вживати, зміцнювати своє здоров’я фізичними вправами чи рости хирлявим слабаком. Проте правильний вибір може зробити тільки той, хто вже здатний відповідати за свою поведінку, за своє здоров’я та за своє майбутнє взагалі». А що таке здоров’я? Здоров’я — найбільше багатство. Правильно робить той,хто думає про своє майбутнє заздалегідь, і яким воно буде.. Бо, поки ти молодий і в тебе здорове тіло, цей дар природи треба берегти. Втратити ж все легко, тільки повернути іноді важко, а то й неможливо. Люди кажуть: «Є каяття, та нема вороття».
      Наостанок ми вам хочемо подарувати пам'ятки
«Як себе вберегти від спокуси вживання алкоголю».

пʼятницю, 12 вересня 2014 р.

Наш почерк і характер



       Взаємозалежність між почерком людини і рисами характеру вивчає наука графологія. Саме за почерком вона здатна багато чого розповісти про людину, про її розумові здібності, самооцінку, силу волі, психічний стан і про багато іншого. У даній статті розглянемо ознаки почерку, які дають можливість багато дізнатись про риси характеру людини. 
      Про те, чи товариська людина, свідчить розмір її почерку. Крупний почерк говорить про товариськість і відкритість її власника, про те, що така людина має багато друзів. І навпаки такий невеликий, дрібний почерк говорить про наявність замкнутого характеру. Якщо букви в основному незграбні – то перед нами егоїстична людина. А закруглені букви притаманні людині добрій, такій, яка завжди готова допомогти іншим людям.
     За натиском можна дізнатися про силу характеру. Сильний натиск говорить про сильну людину за характером, – є ознакою великої волі і посидючості. А бліді літери, які утворюються в результаті слабкого натиску, вказують на людину зі слабким характером, у якої слабка сила волі.
    Якщо почерк  каліграфічний, то людина в усьому акуратна, завжди виконує зобов’язання, але не самостійна у своїх діях. Правильно написані літери характеризують спокійну людину, яка урівноважена в сфері свого життя. Людям, які постійно активні, веселі і допитливі притаманний розмашистий почерк. Почерк, в якому складно розібратися говорить про енергію, безтурботність, і ще про нервовий стан. Злите написання, коли у всіх словах літери пов’язані одна з одною, свідчить про те, що в людини добре розвинена логіка. А якщо спостерігаються обриви між літерами – то таким людям властива розвинена інтуїція.
    Багато про що може розповісти рядок тексту. Якщо він піднімається, починаючи від початку до кінця – такий рядок спостерігається в оптимістів по життю. А якщо навпаки, опускається рядок до кінця – то це песиміст. Прямі рядки спостерігаються у людей, які рівно йдуть по життю, які реально оцінюють свої можливості, у спокійних. Наявність нерівних рядків – ознака наявності хитрості, і цілком можливо у такої людини немає совісті.

    Але варто знати, що почерк людини може бути різним. Не малу роль грає те, в якому стані перебуває сама людина, який у неї настрій. Також на почерк можуть вплинути й інші фактори. Якщо людина переживає сильні емоції, то при написанні вона може почати сильно натискати, хоча в нормально стані цього не робить. Але в основному наявність різного почерку свідчить про добрі творчі здібності людини.

середу, 10 вересня 2014 р.

« Справжня дружба»


                                            Тренінгове заняття на тему:
                      « Справжня дружба»
(Заняття проводить соціальний педагог з дітьми 10 - 12 років)
Мета: Визначити характерні ознаки щирої дружби, проаналізувати типи взаємин, які ведуть до тимчасових зв’язків.

Хід заняття
І. Організаційна частина.
ІІ. Основна частина.

        1.Гра «Так чи ні».
Друг повинен бути:
·       з почуттям гумору;
·       добрим;
·       скупим;
·       поступливим;
·       відчуженим від людей;
·       щоб умів вислухати;
·       брехливим;
·       задиркуватим;
·       надійним;
·       добросердним.
2. Слухання оповідання, його аналіз.
                       «Подружки»
Дві подружки, Оля й Леся, йшли до школи. Почався дощ. Оля була в плащику з капюшоном, а Леся в одному платтячку. Дощ спускався все більший і більший…Леся попросила подругу:
-         Поділися зі мною, будь ласка, плащем, я ж намокну.
-         Не можу,- відповіла та,- бо тоді і я можу намокнути теж.
Добре, що до школи було недалеко, проте дівчатка все одно були мокрими. У коридорі їх зустріла вчителька і здивувалася:
-         Лесю, чому в тебе таке мокре плаття?
-         На вулиці дощ,- тихо мовила дівчинка.
-         Тоді чому в тебе, Олю, плаття сухе?
-         У мене був плащ,- відповіла Оля.
-         Олю,- знову сказала вчителька,- ти ж могла поділитися плащем з Лесею, тоді б ви обидві були сухими. Іншого разу Леся допомогла б тобі.
Дівчата мовчала. Вони почервоніли…Оля за себе, а Леся за подругу…
*Як би ви вчинили на місці Олі?
*Яке прислів’я можна дібрати до даної ситуації?
*Хотіли б ви мати таку подругу? Чому?

3. Робота з прислів’ями.
* Вибирай друга кращого за себе.
* Товаришів багато, а друг – один.
* Не май 100 гривень, а май 100 друзів.
* Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже.
- Проаналізуйте дані прислів’я.
- Чи у кожного з вас є друг, з яким ви намагаєтесь проводити чим більше часу, довіряєте секрети і таємниці? Чи можете ви вашу дружбу назвати щирою?
Ознаками справжньої дружби є відвертість і щирість у спілкуванні, повага, вміння прощати і бажання зміцнювати дружбу.

4. Малювання словесних портретів найближчих друзів.

5. Бесіда.
- Чи кожен з вас може бути другом для іншої людини?
- Як, на вашу думку, можна змінити себе?
- Що б ви хотіли змінити  в характері друга чи подруги?  
- А що вам в ньому (ній) подобається найбільше?
Тепер послухайте уважно! Чи знаєте ви, що діти молодшого шкільного віку дружать переважно через те, що живуть поряд і товаришують їхні батьки. А діти від 10 до 14 років майже завжди дружать так: дівчатка з дівчатками, а хлопчики з хлопчиками. І у дружбі шукають користь для себе. Друг повинен бути людиною авторитетною.

ІІІ. Підсумок.
1.    Що таке, на вашу думку, дружба?
2.    Які якості повинні бути притаманні людині – справжньому другові?
3.    Щоб мати друзів, якою треба бути людиною?